Till startsida
Många phishingmail i omlopp just nu - var uppmärksam och kontrollera avsändaren
Tisdag 27 september 12:06

Datum och nämnder för stipendiehantering

Innehåll på sidan

Datum för utlysningar 2022/2023
Filosofiska fakulteternas gemensamma donationsnämnd
Stipendienämden vid Göteborgs universitet
Schema för Lärares forskning och resor

Datum för utlysningar 2022/2023


Ekonomienheten hanterar ett antal stipendier och bidrag som delas ut till studenter, doktorander och andra verksamma vid Göteborgs universitet. Datum för ansökningsperioder listas nedan:

HT2022

  • Adlerbertska stipendier
    22 augusti - 16 september 2022
  • Stiftelsen Bergliot Kihlberg Anderssons stipendiefond
    22 augusti 2022 - 19 september 2022
  • Stiftelsen Gunnar Fröbergs minnesfond
    22 augusti 2022 - 14 september 2022
  • Stiftelsen Göteborgs folkskoleseminariers minnesfond
    16 september 2022 - 16 oktober 2022
  • Stiftelsen Karl Langenskiölds minnesfond
    1 september 2022 - 23 september 2022
  • Kungliga och Hvitfeldtska stiftelsen
    24 augusti 2022 - 9 oktober 2022
  • Stiftelsen Per Adolf Larssons stipendiefond
    19 september 2022 - 19 oktober 2022
  • Wallenberg resebidrag
    Ingen utlysning under 2022

VT2023

  • Adlerbertska hospitiestiftelsen
    Meddelas senare
  • Bidrag till lärares forskning och resor
    14 januari 2023 - 1 mars 2023
  • Donationsnämndens stipendier
    1 december 2022 - 1 februari 2023
  • Stiftelsen Gustav Adolf Bratts föreläsningsfond
    9 november 2022 - 11 mars 2023
  • Gästföreläsare
    17 januari - 22 mars 2023
  • Gästprofessor
    17 oktober 2022 - 10 mars 2023
  • Stiftelsen Henrik E Ahrenbergs stipendie- och premiefond
    februari 2023
  • Udda bidrag ur Berghaus
    17 januari 2023 - 24 februari 2023
  • Stiftelsen Ragnar J:son Marks premiefond
    Meddelas senare

 

Filosofiska fakulteternas gemensamma donationsnämnd

Nämnden sammanträder två gånger per år och  beslutar om fördelning av ett antal stipendier och bidrag riktade till studerande, lärare m fl verksamma vid "filosofisk fakultet".
 
Ledamöter under perioden 2020-07-01 - 2023-06-30:
 

Naturvetenskapliga fakulteten

Universitetslektor Henrik Ranby (ordförande)
Institutionen för kulturvård

Professor Malin Celander (1:e suppleant)
Institutionen för biologi och miljövetenskap

Vakant (2:e suppleant)


Samhällsvetenskapliga fakulteten,
Utbildningsvetenskapliga fakulteten
och Handelshögskolan


Universitetslektor Anders Boman
Institutionen för nationalekonomi med statistik

Professor Lotta Dellve (1:e suppleant)
Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap

Professor Elisabet Öhrn (2:e suppleant)
Institutionen för pedagogik och specialpedagogik


Humanistiska fakulteten

Universitetslektor Mats Björkin
Institutionen för kulturvetenskaper

Universitetslektor Lena Eriksson (1:e suppleant)
Inst. för filosofi, lingvistik o vetenskapsteori

Professor Tetz Rooke (2:e suppleant)
Institutionen för språk och litteraturer
 

Studentrepresentant

Mathilda Bandarian

Sekreterare

Karin Gelotte
Ekonomienheten


Stipendienämnden

Stipendienämnden sammanträder två gånger per år för beslut om fördelning av Adlerbertska stipendier respektive Adlerbertska Hospitiestiftelsen.

Ledamöter under perioden 2020-07-01 -- 2023-06-30


Humanistiska fakulteten

Universitetslektor Mats Björkin
Institutionen för kulturvetenskaper

Universitetslektor Lena Eriksson (1:e suppleant)
Institutionen för filosofi, lingvistik o vetenskapsteori

Professor Tetz Rooke (2:e suppleant)
Institutionen för språk och litteraturer
 

Utbildningsvetenskapliga fakulteten,
Handelshögskolan och
Samhällsvetenskapliga fakulteten

Universitetslektor Anders Boman
Institutionen för nationalekonomi med statistik

Professor Lotta Dellve (1:e suppleant)
Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap

Professor Elisabet Öhrn (2:e suppleant)
Institutionen för pedagogik och specialpedagogik


Naturvetenskapliga fakulteten


Universitetslektor Henrik Ranby
Institutionen för kulturvård

Professor Malin Celander (1:e suppleant)
Institutionen för biologi och miljövetenskap

Vakant (2:e suppleant)
 

Sahlgrenska akademin

Professor Ann Wennerberg (ordförande)
Institutionen för odontologi

Enhetschef Annelie Hyllner (1:e suppleant)
Sahlgrenska akademins kansli

Utbildningshandläggare Rikard Zeilon (2:e suppleant)
Sahlgrenska akademins kansli


Konstnärliga fakulteten

Prefekt Petra Frank
Högskolan för scen och musik

Prefekt Troels Degn Johansson (1:e suppleant)
Akademin Valand

Professor Anders Hultqvist (2:e suppleant)
Högskolan för scen och musik


IT-fakulteten

Samordnare Pär Meiling
Inst för tillämpad informationsteknologi

Vakant (1:e suppleant)

Vakant (2:e suppleant)


Studentrepresentanter

Studentrepresentant Vakant
Studentrepresentant Vakant
Studentrepresentant Vakant

Vakant (suppleant)
Vakant (suppleant)
Vakant (suppleant)


Sekreterare

Gry Gater
International centre

 

E-post: stipendier@gu.se
Adress: Stipendienämnden vid Göteborgs universitet, Göteborgs universitet, Box 100, 405 30 Göteborg.

 

Schema för lärares resor 2022

 

  • Ansökningsperiod
    14 januari-1 mars
  • Fakulteter får underlag
    18 mars
  • Fakulteter meddelar Donationsnämnden beslut om fördelning
    20 april

 

Sidansvarig: Ekonomienheten|Sidan uppdaterades: 2022-09-05
Dela:

Denna text är utskriven från följande webbsida:
https://medarbetarportalen.gu.se/service-stod/stipendier/for-dig-som-arbetar-med-stipendier--bidrag-och-utlysningar/?skipSSOCheck=true
Utskriftsdatum: 2022-09-28

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?