Till startsida

Datum och nämnder för stipendiehantering

Innehåll på sidan

Datum för utlysningar 2024
Filosofiska fakulteternas gemensamma donationsnämnd
Stipendienämden vid Göteborgs universitet
Schema för Lärares forskning och resor

Datum för utlysningar 2024


Ekonomienheten hanterar ett antal stipendier och bidrag som delas ut till studenter, doktorander och andra verksamma vid Göteborgs universitet. Datum för ansökningsperioder listas nedan:

VT2024

  • Donationsnämndens stipendier

       8 januari -- 1 mars

  • Adlerbertska hospitiestiftelsen
    16 januari - 28 februari 
     
  • Bidrag till lärares forskning och resor
    14 januari - 1 mars
     
  • Gästföreläsare
    17 januari - 22 mars 
     
  • Udda bidrag ur Berghaus
    17 januari - 26 februari 
     
  • Stiftelsen Gustaf Sterns fond

       1 februari -- 29 februari

  • Otto och Charlotte Mannheimers Fond

       15 mars -- 5 april
  

HT2024 

  • Adlerbertska stipendier 
    2 - 27 september
     
  • Stiftelsen Bergliot Kihlberg Anderssons stipendiefond 

       22 augusti - 19 september

  • Stiftelsen Gunnar Fröbergs minnesfond

      22 augusti - 13 september

  • Stiftelsen Karl Langenskiölds minnesfond

       2 september - 25 september

  • Stiftelsen Arnulfska stipendiefonden

       4 september -- 30 september

  • Stiftelsen Göteborgs folkskoleseminariers minnesfond

      13 september - 16 oktober

  • Stiftelsen Per Adolf Larssons stipendiefond

       19 september - 18 oktober

  • Charlotta Amalia Nybergs stipendiefond

       21 augusti -- 20 september

  • Johannes Paulsons stipendiefond

       21 augusti -- 20 september 

  • Stiftelsen Henrik E Ahrenbergs studiefond

       21 augusti -- 20 september 

  • Carl Olsons stipendiefond

       2 oktober -- 31 oktober

  • Gästprofessor

       17 oktober - 11 mars

  • Stiftelsen Gustav Adolf Bratts föreläsningsfond

       9 november - 31 mars

  • Stiftelsen Evensonska stipendiefonden

       15 november - 13 december

 

Filosofiska fakulteternas gemensamma donationsnämnd

Nämnden sammanträder två gånger per år och  beslutar om fördelning av ett antal stipendier och bidrag riktade till studerande, lärare m fl verksamma vid "filosofisk fakultet".
 
Ledamöter under perioden 2023-07-01 - 2026-06-30:
 

Humanistiska fakulteten

Universitetslektor Audur Magnusdottir (ordförande)
Institutionen för historiska studier

Professor Per Holmberg (1:e suppleant och vice ordförande)
Institutionen för svenska, flerspråkighet och språkteknologi

Universitetslektor Johan Kärnfelt (2:e suppleant)
Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion


Naturvetenskapliga fakulteten

Universitetslektor Henrik Ranby
Institutionen för kulturvård

Professor Malin Celander (1:e suppleant)
Institutionen för biologi och miljövetenskap

Vakant (2:e suppleant)


Samhällsvetenskapliga fakulteten,
Utbildningsvetenskapliga fakulteten
och Handelshögskolan

 

Professor Mona Lundin
Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande

Universitetslektor Anders Boman (1:e suppleant)
Institutionen för nationalekonomi m. statistik

Universitetslektor Anja Karlsson Frank (2:e suppleant)
Institutionen för globala studier

Studentrepresentanter

Klara Johansson

Vakant

Vakant (Suppleant)

Sekreterare

Jenny Brandin
Ekonomienheten



Stipendienämnden vid Göteborgs universitet

Stipendienämnden sammanträder två gånger per år för beslut om fördelning av Adlerbertska stipendier respektive Adlerbertska Hospitiestiftelsen, samt Bergliot Kihlberg Andersons stipendiefond.

Ledamöter under perioden 2023-07-01 -- 2026-06-30


Humanistiska fakulteten

Universitetslektor Audur Magnusdottir
Institutionen för historiska studier

Professor Per Holmberg (1:e suppl)
Inst. för svenska, flerspråkighet och språkteknologi

Universitetslektor Johan Kärnfelt, (2:e suppl)
Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion

 

Utbildningsvetenskapliga fakulteten,
Handelshögskolan och
Samhällsvetenskapliga fakulteten

Professor Bertil Rolandsson (ordförande)
Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap

Professor Mona Lundin (1:e suppl)
Inst. för pedagogik, kommunikation och lärande

Universitetslektor Anders Boman (2:e suppl)
Institutionen för nationalekonomi med statistik



Naturvetenskapliga fakulteten


Universitetslektor Henrik Ranby
Institutionen för kulturvård

Professor Malin Celander (1:e suppleant)
Institutionen för biologi och miljövetenskap

Vakant (2:e suppleant)
 

Sahlgrenska akademin

Professor/överläkare Mia Ericson
Institutionen för neurovetenskap och fysiologi

Enhetschef Annelie Hyllner (1:e suppleant)
Sahlgrenska akademins kansli

Utbildningshandläggare Rikard Zeilon (2:e suppleant)
Sahlgrenska akademins kansli


Konstnärliga fakulteten

Prefekt Klara Björk
HDK-Valand

Prefekt Jesper Lundgren (1:e suppl)
Högskolan för scen och musik

Proprefekt Kalle Klockars (2:e suppl)
HDK-Valand



IT-fakulteten

Samordnare Pär Meiling
Inst för tillämpad informationsteknologi

Vakant (1:e suppleant)

Vakant (2:e suppleant)


Studentrepresentanter

Studentrepresentant Klara Johansson
Studentrepresentant Vakant
Studentrepresentant Vakant

Vakant (suppleant)
Vakant (suppleant)
Vakant (suppleant)


Sekreterare

Gry Gater
International centre

E-post: adlerbertska@gu.se
Adress: Stipendienämnden vid Göteborgs universitet, Göteborgs universitet, Box 100, 405 30 Göteborg.

 

 

 Schema för lärares resor 2024

 

  • Ansökningsperiod
    14 januari-1 mars
  • Fakulteter får underlag
    15 mars
  • Fakulteter meddelar Donationsnämnden beslut om fördelning
    6 maj

 

Sidansvarig: Ekonomienheten|Sidan uppdaterades: 2024-01-25
Dela:

Denna text är utskriven från följande webbsida:
https://medarbetarportalen.gu.se/service-stod/stipendier/for-dig-som-arbetar-med-stipendier--bidrag-och-utlysningar/?skipSSOCheck=true
Utskriftsdatum: 2024-02-29

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?